مگس کش

مگس ها ناقل بیش از ۶۰ نوع بیماری به دام و طیور  می باشند.

سم تو اِن تی وان (۲۱) می تواند بهداشت دام وطیور را تأمین کرده و ضمن کمک به پیشگیری از بیماری ها، باعث صرفه جویی در مصرف دارو شود.

 ۲۱ دارای سمی با ماده موثره آزامتیفوس است و هم اکنون در کشورهای انگلیس، آلمان، ایرلند، سوئیس، ایتالیا و… مورد استفاده قرار می گیرد.

۲۱،  سمی با اثر گوارشی و تماسی بوده و از طریق ممانعت از ترشح آنزیم استیل کولین استراز موجب مرگ انگل می شود، همچنین داری خواصی مانند تاثیر مطلوب و وسیع الطیف، دوام اثر طولانی، مسمومیت کم برای پستانداران، متابولیزاسیون و دفع سریع از بدن حیوان، تجزیه سریع به همراه عدم به جا گذاشتن باقیمانده در محیط زیست می باشد وکمتر از ۵ ساعت  به طور کامل هیدرولیز شده و از بین می رود.

۲۱ در حضور انواع دیگر حشره کش ها نیز اثرات سمی خود را حفظ  می کند.

با توجه به این ویژگی ها  ۲۱ را می توان برای کنترل انواع مختلف حشرات مانند مگس ها، مورچه ها، سوسک ها و … مورد استفاده قرار داد.

ترکیبات:

هر کیلوگرم سم ۲۱ حاوی ۱۰۰ گرم آزامتیفوس (Azamethiphos) به همراه هرمون جنسی طبیعی می باشد که به طور مقاومت ناپذیری باعث جلب مگس ها به محل های سم پاشی می گردد.

روش مصرف:

سم ضد مگس بیست و یک به صورت پودر قابل حل در آب تهیه شده که از طریق نشانه گذاری (Point-on) به وسیله یک  قلم مو، مانند رنگ، بر سطوح صاف نقاط مختلف واحدهای دامداری  ( اعم از ستون ها، چهارچوب درها، پنجره ها، نرده ها، و لوله های داخل سالن شیر دوشی و کلیه سطوح صافی که دام در تماس مستقیم با آن نیست) مالیده می شود. در صورت عدم امکان استفاده از سطوح ذکر شده، تو اِن تی وان را می توان روی ورقه هایی از جنس مقوا یا پلاستیک مالید و از سقف آویزان کرد.

مگس کش ۲۱ به صورت محلول پاشی(Spraying) نیز قابل استفاده است.

میزان مصرف:

۱. در روش نشانه گذاری:

۵۰۰ گرم سم ضد مگس ۲۱ را در ۵۰۰ میلی لیتر آب گرم کاملا حل کنید تا تشکیل یک خمیر مایع نرم را بدهد.

این محلول برای نشانه گذاری روی ۲۰۰ متر مربع کف (زمین) و یا ۴۰۰ متر مربع دیوار و سقف کافی است.

حدود ۳۰ نشانه به ابعاد ۳۰-۲۰ سانتی متر برای سطوح ذکر شده لازم است.

محلول آماده شده باید در همان روز مصرف شود. از نشانه گذاری روی دیوارهای کثیف، ناصاف و یا تازه سفید شده خودداری گردد. دام ها می توانند در طول مدت انجام کار در محل باقی بمانند.

۲. در روش محلول پاشی (اسپری کردن):

۲۵۰ گرم تو اِن تی وان را در ۲ لیتر آب حل کنید؛ این محلول برای سمپاشی ۱۰۰ متر مربع کف (زمین) و یا ۲۰۰ متر مربع دیوارها و سقف کافی است. حدود ۳۰ درصد  از دیوارها و سقف و ترجیحاً مکان هایی که محل تجمع مگس هاست ( مانند دیوارهای گرم و آفتاب گیر، درها و پنجره ها، لوله های عبور شیر و…) و در دسترس دام نمی باشد، باید سمپاشی گردد.

موارد احتیاط:

  •  ازتماس ۲۱ با چشم، پوست و لباس خودداری شود.
  •  هنگام انجام کار از لباس کار ودستکش استفاده شود.
  •  دست و صورت را پس از خاتمه کار و پیش از خوردن و آشامیدن و استعمال دخانیات بشویید.
  •  در صورت آلودگی بدن یا لباس به سم، فورا لباس کار را از تن خارج کرده و پوست را با آب شستشو دهید و لباس آلوده را نیز بشویید.
  •  از آلوده نمودن جاهایی که دام آن ها را می لیسد خوداری کنید.
  • مواد و ترکیبات غذایی  در تماس مستقیم با سطوح سمپاشی شده قرار داده  نشوند.
  •  از آلوده کردن ظروف غذاخوری خودداری شود.
  • محیط زیست:
  • ۲۱ برای زنبور عسل و ماهی سمی است.
  •  از ریختن باقیمانده سم در آب های جاری و راکد خودداری شود.

شرایط نگهداری:

سم را دور از دسترس اطفال، اشخاص غیر فنی و حیوانات قرار دهید.

 در بسته بندی اصلی، در انبار دربسته با تهویه مناسب دور از آفتاب و رطوبت نگهداری کنید.

 

بسته بندی:

مگس کش ۲۱ در قوطی های ۲۵۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ گرمی عرضه می شود.

ویژگی ها:

سم ضد مگس ۲۱،  حشره کشی ارگانوفسفره با طیف اثر وسیع است که بر روی انواع حشرات موثر بوده ولی با توجه به داشتن هرمون جنسی مخصوص مگس برروی انواع مگس های مزاحم(خانگی، اصطبلی، مگس های گزنده و مکنده) تأثیر بیشتری داشته و از سمی بودن کمی برای پستانداران نیز برخوردار می باشد.

(در هتل ها، رستوران ها، سالن های پذیرایی، مکان های آموزشی، باشگاه های ورزشی و… قابل استفاده می باشد).

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :