پرسیدین

پرسیدین یکی از مواد شیمیایی پر کاربرد در صنایع مختلف است. این ماده به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی در صنایع دامی مورد استفاده قرار می گیرد. ضدعفونی کنندگی قوی در کنار قیمت مناسب این ماده باعث شده تا از جمله مواد ضد عفونی کننده محبوب در بین صاحبان دامداری باشد. البته این تنها خاصیت و کاربرد پرسیدین نیست ولی یکی از پرکاربردترین خواص این ماده است. 

پرسیدین که با نام پر استیک اسید شناخته می شود، یک محلول استریل کننده سطح بالا و یک ضدعفونی کننده قوی است. پرسیدین بر اساس ترکیب بازگشت ناپذیر پراکسی استیک اسید با آب اکسیژنه که همان هیدروژن پراکساید است بدست می آید. فرمول شیمیایی این ماده C2H4O3 است که در واکنش دو ماده مذکور ایجاد می شود. در این واکنش آب نیز به عنوان محصول نهایی به دست می آید.

 

 همانطور که گفته شد، پرسیدین کاربردهای فراوانی در صنعت دارد، یکی از کاربردهای فوق العاده پرسیدین، خواص ضدعفونی کنندگی آن در دامداری ها، مزارع پرورش پرندگان و ماهی ها است. به علت خواص ضد عفونی و همچنین ویژگی های ساختاری این ماده، استفاده از آن برای استریل کردن محیط های جانوری بسیار مناسب به نظر می رسد.
کافی است روند تولید پرسیدین ۵ درصد، بر اساس پایه ترکیبی بیوسید پر استیک اسید باشد. در این صورت این محلول ۵ درصد می تواند برای ضدعفونی کردن محیط هایی که در آن ها به پرورش انواع پرندگان و طیور مشغول هستند به کار گرفته شود. با توجه به درصد مناسب این محلول و ترکیبی که بر اساس آن شکل گرفته، به عنوان یکی از ضدعفونی کننده های سطح بالا شناخته شده و در نتیجه توانایی استریل کردن محیط و از بین بردن تمامی جرم های میکروبی و ویروسی را دارد.
همانطور که در بالا نیز اشاره شد، از مهم ترین ویژگی پرسیدین این است که مواد میکروبی قادر به مقاومت در برابر آن نیستند و این در پرسیدین ۵ درصد نیز صادق و جاری است. به همین علت است که این ماده را می توان یکی از مواد موثر در تأمین پاکیزگی محیطی در مراتع پرورش طیور دانست. با استفاده از این ماده ضدعفونی کننده خطر ابتلای پرندگان به بیماری های مختلف عفونی کاهش می یابد و هزینه های جانبی و درمان این مراتع را کاهش می دهد.
علاوه بر آنچه که گفته شد، ضد عفونی صحیح با استفاده از پرسیدین، می تواند به افزایش و تولید مثل بهتر پرندگان منجر شود. ضدعفونی و استریل کردن تمامی قسمت های جوجه کشی با استفاده از پرسیدین به همین منظور صورت می پذیرد که نتیجه آن افزایش بهره وری این دستگاه و بالا رفتن عمر مفید دستگاه است.
از پرسیدین ۵ درصد در ضدعفونی کردن محیط های دامی نیز استفاده می شود. گندزدایی از مزارع پرورش دام به ویژه ضدعفونی کردن ابزارآلات ویژه دام ها از وظایف پرسیدین در مزارع دامی است. همچنین حوض های ورودی آب آشامیدنی و مسیرهای آن، با استفاده از پراستیک اسید گندزدایی می شود. مکان های تعبیه شده برای خوراک دام نیز با پرسیدین ضدعفونی می گردد.

در دامداری ها به ویژه برای گاو، از پرسیدین برای موارد مختلف دیگری نیز استفاده می شود. یکی از مهم ترین این موارد که باید با احتیاط نیز انجام شود، ضدعفونی کردن سالن های شیردوشی است. همچنین پستان گاو ماده نیز با استفاده از پراستیک اسید برای جلوگیری از ورم پستان شستشو داده می شود.
در پرورش آبزیان نیز از پرسیدین کمک گرفته می شود. در مزارع پرورش ماهی و انواع دیگر آبزیان مثل میگو، برای ضدعفونی کردن استخرهای پرورش ماهی و حوضچه های موجود در مزرعه، پرسیدین به کار می رود. دوز مصرفی و همچنین میزان زمان لازم برای برطرف شدن اثرات این ماده باید با دامپزشک هماهنگ شده باشد. استفاده از پرسیدین از بروز بیماری های مختلف آبزیان به ویژه بیماری های انگلی و اکتوپارازیت جلوگیری به عمل می آورد.
اما کاربرد پایانی که در این مطلب به آن اشاره می کنیم، ضدعفونی کردن لاشه دام، طیور و آبزیان است. با استفاده از پرسیدین این لاشه ها ضد عفونی می شوند تا مشکلی برای دیگر موجودات به وجود نیاید.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :