کنسانتره

خوب است بدانيم كه ۷۵ درصد هزینه یك دامداری صرف تهیه و خرید خوراك دام می شود. به همین دلیل شناخت مواد غذایی و تشخیص نیازهای غذایی و دام، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

در مدیریت  صحیح یک واحد دامداری(خواه سنتی و یا صنعتی) هزینه های تغذیه و نگهداری دام، باید با میزان محصولات آن تناسب داشته باشد. بنابراین ضروری است،اطلاعات، دانش و توان علمی دامداران درباره فرهنگ تغذیه مناسب و صحیح، همواره تقویت شود تا با بکارگیری یافته های جدید علمی و در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و فرهنگی مناطق مختلف (در امر تغذیه)، به افزایش تولیدات و حفظ سلامتی دام دست یابند.

کنسانتره چیست؟

خوراک دام (نشخوارکنندگان) از دو بخش مواد متراکم (کنسانتره) و مواد علوفه ای تشکیل شده است. در واقع اصطلاح کنسانتره در خوراک نشخوارکنندگان به نوعی مترادف خوراک آماده طیور می باشد. بنابراین در نشخوارکنندگان اصطلاح کنسانتره درصدی یا پیش مخلوط مترادف کنسانتره در طیور است.

کنسانتره مجموعه ای متوازن و متراکم از مواد مغذی است که برای دام مورد نیاز  می باشد که در جهت سهولت ساخت خوراک در کم ترین زمان ممکن و کاهش هزینه های مربوط به خوراک، در مقیاس وسیع ساخته شده و در اختیار دامداران قرار می گیرد.

مزایای استفاده از کنسانتره عبارتند از:

  •  عدم نیاز به تهیه مواد اولیه متعدد 
  • کاهش اشتباهات و هزینه های کارگری
  • سهولت در ساخت خوراک
  •  کاهش بروز اشتباه در فرمول نویسی 

کنسانتره دام

کنسانتره درصدی (پیش مخلوط) دامی شامل کنسانتره (پیش مخلوط) ۵ درصد گاوهای شیرده و کنسانتره (پیش مخلوط) ۵/۲ درصد گوساله پرواری می باشد.

 مزایای استفاده از کنسانتره (پیش مخلوط) های درصدی دامی عبارتند از:

۱- بهبود شیر تولیدیافزایش چربی شیر
۲- بهبود عملکرد تولید مثلی
۳- افزایش نرخ گیرایی
۴- کاهش سقط جنین
۵- بهبود سلامت سم
۶- کاهش وقوع لنگش
۷- بهبود عملکرد سیستم ایمنی
۸-بهبود گوشت تولیدی
۹-بهبود راندمان تبدیل خوراک به گوشت
۱۰- کاهش اختلالات گوارشی در دام های پرواری

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :