کنسانتره گاو شیری

کنسانتره گاو شیری سوپر، برای گاوهای شیری سوپر با میزان تولید بیش از ۳۵ کیلو متوسط روزانه فرموله شده است. در این کنسانتره بر روی سیستم ایمنی  گاو  تأکید شده است. متخصصان شرکت پایا دامیار زاگرس برای هر دسته گله، کنسانتره خاص آن دسته را فرموله می کنند. 

مزایای استفاده از کنسانتره ۵% مخصوص گاو شیری :

۱ – کاهش خطای کارگری در دامداری ها

۲ – کاهش اتلاف و هدر رفتن مواد در مخلوط کردن

۳ – میکس بهتر مواد و در دسترس قرار گرفتن کامل مواد توسط دام

۴ – کنترل بهتر جیره توسط کارشناس فارم

۵ – کنترل بهتر هزینه خرید اقلام توسط دامدار

۶ – عـدم ایجـاد نوسـانـات مـواد معدنـی و ویتـامینه و بـافری و یکنواختی در جیره

از آنجایی که استفاده از یک نوع ماده غذایی به تنهایی نمی تواند تمامی احتیاجات دام را برطرف کند مصرف کنسانتره درگاوهای شیری ضروری است زیرا علاوه بر اینکه فضای شکمبه برای مصرف میزان بالای خوراک (به خصوص درگاوهای پر تولید ) محدود است.

بدن دام نیز به مجموعه ای از مواد غذایی جهت تامین احتیاجات خود نیاز دارد. علاوه بر موارد فوق درکشور ما تولید ۱ لیتر شیر با علوفه گرانتر از تولید ۱ لیتر شیر با کنسانتره می باشد زیرا کیفیت علوفه تولیدی درکشور ما بطور کلی پایین است. مواد تشکیل دهنده کنسانتره معمولاً شامل :

۱) مواد انرژی زا مانند دانه ذرت ، دانه جو ، چربیهای گیاهی و حیوانی ، تفاله چغندر قند ، ملاس

۲) مواد پروتئینی مانند انواع کنجاله ها ، پودر ماهی، اوره

۳) مواد معدنی و ویتامینی : کمبود برخی مواد معدنی و ویتامینی در جیره غذایی دام باعث کاهش تولید، کاهش رشد، عدم آبستنی ، سقط جنین و کوری دردام می گردد. از جمله مواد معدن یمی توان به دی کلسیم فسفات ، پودرصدف ، پودراستخوان و از جمله مواد ویتامینی می توان به ویتامین های A-D-E اشاره کرد.

همچنین از سبوس گندم و سبوس برنج نیز درمخلوط کنسانتره استفاده می شود اما باید توجه داشت که ارزش غذایی انواع سبوس بسیار کمتر از کنسانتره بوده و دامداران نباید سبوس را جایگزین کنسانتره نمایند به طور متوسط به ازای هر ۵/۲ لیتر شیر تولیدی ۱ کیلو گرم کنسانتره جهت تغذیه دام در نظر گرفته می شو د ( بدون درنظر گرفتن کنسانتره مورد نیاز جهت نگهداری ، رشد گوساله و افزایش وزن روزانه گاو شیری).

با توجه به اینکه درحال حاضر از یک سو سطح کیفی کنسانتره تولیدی کارخانجات خوراک دام به علت نظارت و انجام آزمایش های کنترل کیفی افزایش یافته و از سوی دیگر با توجه به افزایش بی رویه قیمت علوفه ضرورت مصرف کنسانتره بیش از پیش احساس می شود.

کنسانتره پلت شده درمقایسه با کنسانتره ساده(مش) دارای مزایای زیر می باشد :

۱) سهولت جابجایی به علت حجم پایین

۲) افزایش قابلیت هضم بر اثر حرارت دادن

۳) کاهش ریخت و پاش و گرد وغبار به علت چسبندگی و فشردگی

۴) کاهش آلودگی احتمالی بر اثر حرارت دادن

۵) قدرت ماندگاری بالا به علت کاهش سطح تماس با محیط

 با ما تماس بگیرید تا فرمول خوراک مختص گله شما را طراحی نمائیم. نقش اصلی در تأمین انرژی برای گاو های شیری کنسانتره است.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :